Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Pierwszy raz z czosnkiem niedźwiedzim spotkałam się w Wielkiej Brytanii (w Bristolu rośnie w Blaise Castle Estate). Z mojej lektury wynika, że rośnie też w Polsce. Przy czym ten z lasu jest pod ochroną. Czosnek lubi rosnąć w pobliżu rzek, czyli w wilgotnym mikrosystemie. Za legenda, w Polsce zwany niedźwiedzim, jako, że jest pierwsza rzeczą, jaka zjadają niedźwiedzie po zimowej drzemce. Pojawia się równie szybko jak znika, dla mnie czosnek, zwiastuje wiosnę. W UK kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Jeśli, wchodząc do lasu, poczujesz lekko cebulowy zapach, wiedz, ze znajdziesz tam czosnek. Na początku sezonu, ma najbardziej intensywny zapach i smak, jak to często bywa, młodsze roślinki, maja więcej właściwości niż te już dorosłe.

UWAGA! Liście czosnku wyglądem są bardzo podobne do liści konwalii, która jest trująca. Jeśli nie jesteś pewien(a) – nie zbieraj, nie ryzykuj.

Same liście używamy do pesto, do sałatek, do humusu, do każdej potrawy na wymiennie z młodą cebulą, a jego nadmiar mrozimy jak pietruszkę.

 

2015-04-12 12.47.07

Najszczesciej spotkasz sie z dywanikiem usłanym z liści czosnku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *